19.09.2022
2:50
Co do tego, że słowo „koktajl” jest spolszczeniem angielskiego „cocktail” nikt nie ma wątpliwości. To skąd jednak pochodzi ów „cocktail” i co ma wspólnego z kogutem już nie jest tak oczywiste…
Po raz pierwszy oficjalnie słowo „cocktail” pojawiło się na łamach gazety „Balance and Columbian Repository” 13 Maja 1806 roku. Redaktor gazety określił tym mianem mieszankę różnych alkoholi, cukru, wody oraz gorzkich przypraw. Skąd jednak pochodzi samo słowo? Teorii jest kilka…
Według różnych źródeł „cocktail” pochodzi:
- Od karczmarki Betsy Flanagan, która w 1779 roku gościła w swoim zajeździe nieopodal Nowego Jorku francuskich żołnierzy. Podczas pobytu serwowała im napoje ozdobione piórami kogutów należących do narzekającego na jej gości sąsiada. Niecodzienne dekoracje wywołały entuzjazm wojaków, którzy mieli wznosić toasty “Vive le coq’s tail!” – co po francusku oznacza “Niech żyje ogon koguta!”.
- Od walk kogutów, które swego czasu cieszyły się w Ameryce ogromną popularnością. W trakcie walk za dobry zwyczaj przyjęło się postawienie kolejki przez tych, którzy trafnie przewidzieli wynik. Aby wszyscy pili to samo mieszano ze sobą różne alkohole, a następnie barmani dekorowali przygotowywane napoje piórami z ogona przegranego koguta.
- Od karczmarzy, którzy zlewali resztki alkoholu, których nie można było ściągnąć przez kran beczki do jednego słoja. Określeniem “cock” nazywano kran, lub czop, zaś resztki alkoholu zlane do słoja nazywano “tailings”.
- Od doktora Antoine Amedie Peychaud – twórcy “Peychaud bitters” – który serwował brandy zaprawione swoimi przyprawami w małych naczyniach przypominających kieliszek na jajka, zwany po francusku “coquetier”. Wymowa tego słowa (z resztą nie tylko tego) przychodziła jednak Amerykanom z ogromnym trudem, więc zamienili to słowo na “cocktail”.
- Od angielskich marynarzy, któzy popijali w meksykańskich tawernach napoje mieszane za pomocą korzenia, którego kształt kojarzył się im z ogonem koguta.
- Od Xoc-tl (czytane jako cocktel) – córki meksykańskiego króla, która serwowała drinki amerykańskim żołnierzom. Ci zaś na jej cześć nazwali owe drinki „cocktailami”.